Життєвий і творчий шлях австрійського поета Райнера Марії Ррільке. «Орфей, еврідіка, Гермес», «Ось дерево звелось»

Ещё сочинения по заданной теме

Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю поета, показати глибинні зрушення в поезії на зламі віків; розвивати навички самостійного здобування інформації, сприйняття матеріалу на слух, уміння аналізувати літературні процеси й сприймати поетичні твори; виховувати прагнення до пізнання одвічних основ буття, природи, людського життя, мистецтва, любов до поезії.

обладнання: портрет письменника, видання творів, ілюстративні матеріали, схема «модернізм». тип уроку: вивчення нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

I.          Мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель. «...Поезія Ррільке - це плоди такого внутрішнього дозрівання, прозріння суті світу через людську добрість і високість, через болісний процес осягнення радості бути зі світом на "ти"»,- писав Василь Стус. Райнер Марія Ррільке - австрійський поет кінця ХIX - початку ХХ ст., творчість якого увібрала все різноманіття модерністських напрямів і течій свого часу, у якій він намагався осягнути й донести до читача художнім словом одвічні істини життя. Про нього та глибинні зрушення в поезії початку ХХ ст. й ітиметься на уроці.

II.        Оголошення теми й мети уроку

III.       Актуалізація опорних знань

1. евристична бесіда

?          Дайте визначення поняття «модернізм», назвіть його складові.

?          Що, на ваш погляд, змусило поетів шукати нові поетичні форми для творів?

?          Наскільки, на вашу думку, важлива форма художніх творів для вираження певних поглядів, спостережень, світовідчуття?  (За бажанням можна дописати в схему імена представників і країни.)

IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1. міні-лекція вчителя з елементами бесіди

- Австрійського поета Ррільке називають Орфеєм ХХ ст. Хто ж він такий?

райнер марія Ррільке народився 1875 року в Празі в родині дрібного чиновника. Батько, виходець із селян, працював на залізниці, а мати походила із заможної буржуазної сім'ї. Соціальна нерівність стала причиною розриву стосунків подружжя. Сімейні негаразди надзвичайно вплинули на підлітка. Він нерідко сумував, усамітнювався, відчував себе вдома зайвим. Психологічна драма поглиблювалась кволим здоров'ям майбутнього поета, який виріс тихим і непримітним, скромним та сором'язливим.

Батько хотів, щоб його син став військовим, тому Ррільке рано віддали до військової школи. Це стало для нього важким випробуванням, покаранням. Стан здоров'я змусив Ррільке припинити навчання. У 16 років його забрали додому, і невдовзі він став студентом найкращих університетів Праги, Берліна, мюнхена, Парижа. Особливо його вабили лекції з філології та історії мистецтв.

Перші вірші Ррільке опублікував у шістнадцятирічному віці. У середині 1890-х років вийшли друком його збірки «Життя і пісні», «Цикорій», «Вінчаний снами» та ін. Поета цікавлять теми природи, кохання, особистого життя. Він поетизує творчу волю особистості, віддає перевагу мріям, зануренню у світ почуттів. Поет широко використовує досягнення імпресіонізму: відображення миттєвих вражень яскравою колористичною палітрою.

У ранній період творчості Ррільке, хоч був близький ще й до неоромантизму та символізму  (прагнув  відтворити  невимовне, приховане, несвідоме; удавався до неясних символів та алегорій), усе ж шукав власний шлях у мистецтві. І цей шлях проходив через реальні «речі», через реальне життя, від якого Ррільке ніколи себе не відокремлював: «Я кажу: так, усе те, що видиме, має ставати поезією. О, як я зрадів, коли дійшов цього висновку!»

У Мюнхені доля звела Ррільке з Луїзою Андреас-Саломе, письменницею і при вабливою жінкою, дочкою російського генерала. У 1899-1900-х роках Ррільке разом із нею здійснює подорожі в Росію та Україну, що поклали початок новому етапу в його творчості. Поет зустрічається з Л. Толстим, художником Л. Пастернаком та іншими діячами культури.

Цікавиться старовиною, особливе захоплення викликають у нього пам'ятки християнства, зокрема Києво-Печерська лавра. Ррільке в Україні й росії знайшов бажаний приклад прагнення до духовності, до життя в гармонії з природою. Наслідком цих мандрів Ррільке стала збірка «Книга годин» («Часослов»). Один із німецьких літературознавців писав: «Цей поет створив ліричну мову, з допомогою якої можна описати й відчути душевний стан, духовні проблеми й особистісно-релігійні враження людини».

1901 року Ррільке одружився, але шлюб цей розпався через матеріальну скруту, яка все життя переслідувала поета. 9 років поет жив у Франції, товаришував з відомим скульптором Огюстом роде-ном, творчість якого справила на поета величезне враження.

таким же значним був вплив на Ррільке живопису Поля Сезана, представника постімпресіонізму.

Новий етап творчості Ррільке засвідчила поява збірки «Нові поезії», у якій він прагнув створити світ речей, де самі поезії стають самоцінними «речами». Його «поезії-речі» мають на меті розкрити «забуту сутність речей», їхнє «приховане життя».

У 1900-х роках Ррільке побував у багатьох країнах, знайшовши там своїх прихильників та меценатів. тяжко переживав він трагедію Першої світової війни, безглузду загибель мільйонів людей, руйнування пам'яток культури. В останній період його творчості посилилися трагічні мотиви відчуття хаосу світу, порушення гармонії. Він писав про рятівну місію мистецтва, про високе призначення митця, здатного повернути людству духовний зміст  «загублених речей». Цей своєрідний орфізм яскраво виявився у «Сонетах до Орфея» (1922), у «Дуїнянських елегіях». З 1919 року й до кінця життя (1926) Ррільке жив у Швейцарії, де друзі придбали для нього старовинний будинок - «замок мюзо».

? Яким ви уявили собі поета за цією розповіддю? Які в його характері, на ваш погляд, провідні риси?

Про яке нове літературознавче поняття ви дізналися? Як ви його зрозуміли?

2.         Повідомлення учнів про Україну в житті й творчості Ррільке

3.         Повідомлення учнів про легенди, пов'язані з орфеєм, еврідікою, гермесом

4.         Виразне читання вчителем поезії р. м. Ррільке «орфей, еврідіка, гермес»

евристична бесіда за змістом вірша

Порівняйте вірш із міфом про Орфея. Доведіть, що відомий сюжет наповнений новим змістом, новим світовідчуттям поета. Які кольори притаманні світу Аїда в поезії Ррільке? Який образ вони створюють?

Як поет характеризує Орфея, еврідіку, Гермеса? Підтвердьте свої відповіді цитатами.

Як передає поет душевні страждання героїв міфу? Якими художніми засобами поет змальовує філософську картину Всесвіту?

5.         Виразне читання вчителем сонета р. м. Ррільке

«ось дерево звелось...»

евристична бесіда за змістом вірша

Які два світи постають у сонеті? (Храм - хижа) Як утверджується у творі величезна сила мистецтва Орфея? Яку роль відіграє образ дерева на початку твору? Порівняйте сонет у перекладах миколи Лукаша, миколи Бажана, Василя Стуса.

V. Закріплення знань, умінь і навичок

Поміркуйте!

Прокоментуйте висловлювання українського поета В. Стуса, перекладача Ррільке: «Перекладати Ррільке дуже важко. Його поезії можуть трансформуватися тільки в дуже розвинені мови. Крім того, тема віршів поета кристалізується і змістовно, і ритмічно, і інтонаційно, і навіть фонічно... Перекладаючи Ррільке, мусиш гірко усвідомлювати, як багато губиться з його чарів, з йо го мудрості, з його доброти й ніжної людяності, з його природної граційності. Але в цій гіркоті завжди підтримує високе поетове почуття упокорення».

VI.       Домашнє завдання

розповідати про життєвий і творчий шлях р. м. Ррільке. Виразно читати й аналізувати його вірші.

індивідуальне завдання: підготувати повідомлення про марі Лорансен, дівчину Ґ. Аполлінера.

VII.      Підсумки уроку

інтерактивна вправа «мікрофон»

Продовжте речення: •   У поезії Ррільке мене вразило (мені запам'яталося)...

 

Если Вам понравилось сочинение на тему: Життєвий і творчий шлях австрійського поета Райнера Марії Ррільке. «Орфей, еврідіка, Гермес», «Ось дерево звелось», тогда разместите ссылку на произведение в вашей социальной сети или блоге, и поделитесь текстом с друзьями.

Краткий пересказ

Життєвий і творчий шлях французького поета Ґійома Аполлінера. «Лорелея», «Зарізана голубка й водограй»

Розвиток усного зв’язного мовлення. Дискусія «Що таке істина?» за романом Михайла Булгакова «Майстер і Маргарита»

Автор: Русский язык и литература

Готовое домашнее задание опубликовано: марта 29, 2012

Если вам понравилось готовое домашнее задание по литературе по теме: Життєвий і творчий шлях австрійського поета Райнера Марії Ррільке. «Орфей, еврідіка, Гермес», «Ось дерево звелось», вы можете подписаться на рассылку на почту.

Вы можете опубликовать готовое сочинение у себя на сайте с ссылкой на нас.

Спасибо, что посетили наш сайт Soshinenie.ru.