Тема. Загальне поняття про частини мови: іменник, прикметник, дієслово, прийменник

  

Мета: Відновити і закріпити знання про слова-назви предметів, ознак, дій; ознайомити з поняттями Частини мови, іменник, дієслово, прикметник, Прийменник; Формувати вміння розрізняти частини мови, правильно вживати їх у мовленні; розвивати вміння абстрагувати та систематизувати, узагальнювати мовні явища, пізнавальні інтереси; виховувати любов до рідного краю, природи.
Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: Сигнальні картки до теми «Частини мови», предметні малюнки, картки зі словами ознака, предмет, малюнки із зображенням замків. ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми з вами зробимо ще один крок У країну нову, зовсім невідому, Де всіх нас чекають частини мови. Та шлях у цю країну Закрито поки що для нас — Каліграфічне завдання виконує клас. Хвилина каліграфії. Зараз ми згадаємо, як правильно пишуться букви Сс І з'єднання з цими літерами. СсСсСсСлСуСаСвСксвсусасксл Сумщина, Суми, Сміла, Семенівка, свято, коса, голос, сім, сіль.

— У слові Сумщина Назвіть голосні і приголосні звуки. — Слово Семенівка Розберіть за будовою. — З одним із записаних слів складіть речення.

Наприклад: В лютому Сумщина святкуватиме Стрітення. — Що ви знаєте про це свято?
II
.
Актуалізація опорних знань. Оголошення теми та завдань уроку — Завдання виконано. Отже, замок відчинено. Перед нами велика краї на — Частини мови.

І тепер ми дізнаємось, які частини мови проживають тут, навчимося їх розрізняти та правильно використовувати їх у мовленні. Це завдання нашого уроку, а працювати будемо під девізом: Любіть нашу рідну мову, Беріть, вивчайте кожне слово. Це пісня мами колискова Й Тараса невмируще слово.

III
.
Сприймання нового матеріалу, його усвідомлення та осмислення — Погляньте уважно і скажіть, які слова живуть у першому замку? На які запитання вони відповідають? Що означають? Наведіть приклади. (ІменНики) — Які слова господарюють у другому замку? На які запитання відповідають?

Що означають? Наведіть приклади. (Прикметники) — Які слова заселили третій замок? На які запитання вони відповідають? Наведіть приклади. (Дієслова) — Про господарів четвертого замку ви дізнаєтесь пізніше. Але там живуть наикоротші слова, які не хочуть дружити з іншими, тому й пишуться окремо.

А зараз відкрийте підручники (С. 3), прочитайте правило і дайте відповіді на запитання.

Як називаються слова, що є назвами предметів?

Як називаються слова, що є назвами ознак предметів?

Як називаються слова, що позначають дію? (Аналіз граматичних понять.) — На які питання відповідають іменники?

— Що вони означають? — Як називаються слова, що є назвами предметів і відповідають на запитання Хто? що? (Таким же чином аналізується визначення прикметника і дієслова.) — Отже, іменники — це слова,... ; прикметники — це слова,...; дієслова—це слова,... . — Виконайте Вправу 1. На дошці закріплені малюнки казкових героїв, і в кожного з вас на парті є один із них.

Відповідно ви будете допомагати виписувати Ведмедикові — іменники, Білочці — прикметники, а Зайчику — дієслова. (Перевірка виконаної вправи.) Фізкультхвилинка (під музичний супровід) Вправа 2. Прочитайте. Про що розповідається в тексті? — Чи відповідає заголовок тексту? — Чи можна до цього тексту дібрати заголовок «Зима»? Чому?

— Доберіть до слова Віхола Близькі за значенням слова. — Яка це частина мови? — Чому це іменник? — Погляньте на картину. Що ви бачите?

— Чи відповідає зображення тому, про що розповідається в тексті? — Запишіть декілька речень про те, що ви побачили. Визначте граматичну основу речень. — Назвіть підмети. На які запитання вони відповідають?

Що означають? Яка це частина мови? — Назвіть присудки. На які запитання відповідають і що означають? До якої частини мови належать? — Отже, іменники в реченні часто...

; дієслова... — Якщо іменники і дієслова є головними у реченні, то чим виступають прикметники? — А тепер повернемося до четвертого замку. Відкриються його двері, коли виконаєте наступне завдання.

... полі зацвіла калина.

Ми йдемо...

школи.

Зібрався люд... майдані. — Доповніть речення потрібними словами.

— З якими частинами мови вони вживаються? {З іменниками) — Тому і називаються вони прийменниками. На С.

4 прочитайте правило. Які слова є прийменниками? Як вони пишуться з іншими словами? Вправа 3. Назвіть іменники, прикметники, дієслова, прийменники. — Пригадайте, на що вказують іменники. {На предмет) — А прикметники? {На ознаку предмета) — Повторимо ці слова: Предмет, ознака. До якої частини мови вони належать?

— Що особливого в є їх вимові та написанні? — Наведіть приклади слів, правопис яких потрібно запам'ятати. — А зараз пограємо у Гру «Частини мови». (Сигнальними картками) Зима, сніговій, по, літають, дятел, біля, зимовий, кидає, читає, дівчин ка, цікава.
IV
.
Домашнє завдання Виконати Вправу 3 (3.

) Виписати по 5 слів, які належать до різних частин мови.
V
.
Підсумок уроку Отже, час закінчити урок. І вам самим судити, яким був цей крок. Що знаєте ви про оці всі слова, Що книга частинами мови називає? — Які ви знаєте частини мови?

— Але у старших класах ви дізнаєтесь ще про деякі частини мови. Сьогодні ж назви їх прозвучать у вірші Д. Білоуса «Золоті злитки» і, можливо, Хтось і запам'ятає їх назви. Чи задумувавсь, звідкіль оті У нашій мові злитки золоті? Як намистини, диво калинове — Частини мови. Який співець, поет, який письменник Уперше слово вигадав — Іменник? Іменник!

Він узяв собі на плечі Велике діло — визначати речі, — Ім'я, найменування і наймення: Робота. Біль. І радість. І натхнення. Ну, а візьмемо назву — Дієслово, Само підказує, що діє слово! Ще й прикладу на нього не навів, А вже до пів десятка дієслів!

Прикметник Дасть іменнику-предмету Якусь його ознаку чи прикмету. Числівник Може визначить тобі Число речей, порядок при лічбі.

А поспитай в звичайного Займенника, За кого він у мові? За іменника! (Хоч може цей наш скромний посередник Замінювать числівник і прикметник.) Прислівник Звик, незмінюваний в мові, Ознаки різні виражать при слові. Сполучник Каже: «Скромну роль я маю, Але слова я в мові сполучаю».

І Частка Мовить: «Слово я службове, Але людині чесно я служу. І, будьте певні, в інтересах мови І так, і ні де треба я скажу». А Вигук Може пролунать, як дзвін, — У мові, мабуть, найщиріший він! «Ура!» — гукнеш ти друзям неодмінно,— Сьогодні з мови я дістав «відмінно!» Частини мови! Назви наче й звичні, Полюбиш їх — красиві, поетичні, — «Відмінно» заслужив ти.

Знав чудово. Це за любов найвища з нагород. Хто ж так назвав оці частини мови? Назвали вчені й підхопив народ!

Краткий пересказ
Понравилась статья? Поделиться с друзьями: